Wyszukiwarka

Licznik

Dzisiaj 9

Wszystkich 6225

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ NIKOTYNY 2017

ZGASZONY

 

          31. maja to Światowy Dzień bez Nikotyny obchodzony również w naszej szkole. Tego dnia będziemy gościć panią Małgorzatę Waligórę - pracownika Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Dzięki uprzejmości w/w instytucji uczniowie naszej szkoły będą mogli, za pomocą specjalnego urządzenia [smokerlyzera], zmierzyć sobie poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz spojrzeć na świat przez alkogoogle - urządzenie pozwalające widzieć otoczenie jak osoba pod wpływem alkoholu.

  

 

          Palisz? - to pierwsze i najważniejsze pytanie. Jeśli odpowiedź na nie jest pozytywna, to powinieneś zadać sobie jeszcze ogrom innych pytań. Jednym z nich może być to: czy wiesz co wdychasz paląc? Za pewne zdajesz sobie sprawę jaki skład mają papierosy. Niejednokrotnie słyszałeś: "papierosy to tytoń, nikotyna" etc. Brzmi znajomo? Jednak to nie jest cały skład tego wytworu. Papierosy zawierają jeszcze wiele innych substancji, o których może nawet ci się nie śniło. W ich skład wchodzą m.in: kwas stearynowy, butan, metanol, kwas octowy, heksamina, arszenik, amoniak, metan, kadm, nikotyna, tlenek węgla, toluen oraz wiele innych.


          Kolejne pytanie, jakie powinieneś sobie zadać brzmi: czy wiesz co grozi palaczowi? Domyślam się, że fragmenty odpowiedzi na to pytanie również są ci znane, jednak opowiem ci bardziej o tym problemie. Osobie palącej grozi: twarz nikotynowa, zgaga, nowotwór trzustki, udary mózgu, obniżenie potencji seksualnej i płodności, częste infekcje dróg oddechowych, zęby palacza, rak płuc, rozedma płuc, zawał serca, wrzód żołądka, wrzód dwunastnicy, nowotwór nerek oraz inne.

 

          Pamiętaj! 1 papieros skraca życie o 7 minut! To do ciebie należy wybór. Ty zdecydujesz ile jeszcze chcesz żyć. Ja jednak polecę ci następujący schemat postępowiania:

 

NIE PAL!
Jeśli palisz PRZESTAŃ!
Jeśli nie potrafisz, NIE PAL PRZY NIEPALĄCYCH!

 

 

 

Sebastian Jaworecki
Administrator strony internetowej

 

 

 

 

 

 

MARNOWANIE

 

 

 

Polecamy

Polecamy

Polecamy