Wyszukiwarka

Licznik

Dzisiaj 3

Wszystkich 7595

ABC CUKRZYCY

CO TO JEST CUKRZYCA?

 

Diabetes mellitus, najczęściej nazywana cukrzycą jest znana ludzkości od czasów starożytnych. Diabetes znaczy „płynący”, a mellitus „słodki jak miód”. Zwykle rozróżniamy cukrzycę typu 1 i typu 2.

Cukrzyca typu 1 (zależna od insuliny) zwana jest również cukrzycą wieku młodego, ponieważ ujawnia się zwykle przed 35 rokiem życia. Typ1 cukrzycy jest zależny od insuliny, co oznacza, że wymagane jest jej podawanie od momentu ujawnienia się choroby. W cukrzycy typu 1 uszkadzane są komórki trzustki wytwarzające insulinę, co prowadzi do całkowitego zaniku jej produkcji. Bez insuliny glukoza pozostaje w krwioobiegu i jej stężenie we krwi  wzrasta, szczególnie po jedzeniu. Ostatecznie przedostaje się ona do moczu.

Cukrzyca typu 2 (niezależna od insuliny) zwana jest także cukrzycą wieku dojrzałego, ponieważ ujawnia się zwykle pomiędzy 35, a 40 rokiem życia lub później. W tym przypadku zdolność organizmu do wytwarzania insuliny nie ulega całkowitemu zahamowaniu. Organizm wykazuje zwiększoną odporność insulinową, którą można jednak zmniejszyć stosując odpowiednie leki. Stosuje się tabletki, które jej nie zawierają, a powodują tylko wzrost wrażliwości komórek na insulinę lub zwiększają jej ilość uwalnianą z trzustki. Mimo, że nazywana jest cukrzycą  niezależną od insuliny to jednak około 10% chorych leczonych jest insuliną prawie w taki sam sposób, jak osoby z cukrzycą typu 1.

 

  

 

 

 

 

 

 

NIE DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ

5 WCZESNYCH OBJAWÓW CUKRZYCY

 

 

 

 

 

 

 

Cukrzyca to groźna choroba i niestety, epidemia naszych czasów. Nieleczona i źle regulowana może prowadzić do bardzo poważnych  powikłań, a nawet do śmierci.

Poznaj 5 objawów, które mogą świadczyć o początkach cukrzycy:

 

1. Utrata wagi często połączona ze zwiększonym apetytem

Najogólniej mówiąc, cukrzyca polega na zaburzeniach metabolizmu węglowodanów. Nasz organizm, nie mogąc wykorzystać cukrów sięga po inne źródła energii – białka i tłuszcze. Efekt? Mimo, że nie planowaliśmy diety, tracimy na wadze. I choć w pierwszym momencie nowa sylwetka może cieszyć, jeśli stan mimowolnego chudnięcia  przedłuża się należy wykonać niezbędne, badania krwi.

 

2. Zmęczenie i senność

To jeden z pierwszych , a jednocześnie bardzo niejednoznacznych  objawów  cukrzycy. Jeśli zmęczenie i senność nie ustępuje przez długi czas, a dodatkowo pojawia się apatia, niechęć do podjęcia jakichkolwiek  działań czy depresja, koniecznie zgłoś się do lekarza

 

3. Wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu

Jeśli zauważyłeś, że ostatnio, oddajesz mocz nawet 2–3 razy częściej niż zazwyczaj koniecznie skonsultuj to z lekarzem. Zrób to samo, jeśli mimo przyjmowania dużej ilości płynów nie jesteś w stanie zaspokoić pragnienia lub odczuwasz bezustanną suchość w ustach, dochodzącą do stanu niemożliwości połknięcia pokarmów. Wzmożone pragnienie i często oddawany mocz to bardzo  charakterystyczne wczesne objawy cukrzycy, dlatego nie wolno ich lekceważyć.

 

4. Objawy cukrzycy na skórze

Rozwijającej się cukrzycy często towarzyszą stany zapalne śluzówek, jamy ustnej czy narządów płciowych. Są to najczęściej nawracające infekcje drożdżakowi, objawiające się świądem i pieczeniem. Wśród cukrzycowych objawów ze strony skóry należy wymienić powtarzające się grzybice paznokci, czyraki, wykwity oraz wypadanie włosów.

 

5. Nieprzyjemny zapach moczu

To kolejny bardzo charakterystyczny objaw. Na skutek nadmiernego metabolizmu białek powstaje duża ilość tzw. ciał ketonowych. Nasz organizm, próbując odzyskać stan równowagi metabolicznej wydala ciała ketonowe z moczem, przez co nabiera on przykrego, kwaśnego zapachu. W stanie zaawansowanej cukrzycy acetonem pachnieć może również oddech. Z powodu zbyt wysokiego stężenia ciał ketonowych w organizmie mogą pojawić się nieustające nudności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OBJAWY NIEDOCUKRZENIA WYSTĘPUJĄ NAGLE

 

 

 

 

 

  • → niemożność poruszania się
  • → zblednięcie
  • → poty
  • → drżenie rąk
  • → zaburzenia widzenia
  • → silny ból głowy lub brzucha

Mogą to być również:

  • → zaburzenia zachowania
  • → napady nieuzasadnionej złości
  • → agresja
  • → niezrozumiały upór
  • → niemożność nawiązania kontaktu
  • → nielogiczne odpowiedzi
  • → wyłączenie się z toku lekcji

 

 

Czasem jednym uchwytnym objawem niedocukrzenia jest zmiana charakteru pisma „bazgranie”.

Takie zachowania mogą wystepować również u uczniów którzy nie jedzą 1 i 2 śniadania (obniżenie poziomu glukozy i niedocukrzenie)

 

 

W razie podejrzenia o niedocukrzenie dziecko powinno natychmiast (również w czasie lekcji) spożyć cukier w kostkach lub mocno osłodzony napój. Jeśli dziecko nie jest w stanie spożyć nic doustnie albo zasłabnięcie nie ustępuje pomimo spożycia cukru konieczna jest pomoc lekarza.

Jeżeli w czasie zajęć sportowych pojawią się objawy niedocukrzenia (zasłabnięcie) konieczne jest natychmiastowe przerwanie ćwiczeń, spożycie cukru i kanapki. Po ustąpieniu dolegliwości dziecko nie powinno podejmować dalszych ćwiczeń w tym samym dniu.

 

 

 

UWAGA!

Aktywność fizyczna wywiera korzystny wpływ na stan zdrowia dziecka i nie powinno być ono pochopnie zwalniane z zajęć wychowania fizycznego.

Gdy działanie insuliny jest niewystarczające, może pojawić się silne pragnienie, potrzeba natychmiastowego lub kilkakrotnego oddania moczu. Jeżeli objawom tym towarzyszy złe samopoczucie (ból głowy i brzucha, nudności) oraz trudności w odbiorze lekcji dziecko należy jak najszybciej oddać pod opiekę rodziców (takie objawy świadczą o wysokim stężeniu glukozy)

 

 

 

 

Polecamy

Polecamy

Polecamy