Wszystkich 6225

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA - 7.04.2016 - ARTYKUŁ

7 KWIETNIA

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia przebiega pod hasłem „Zatrzymać cukrzycę”.

Polska przoduje w niechlubnych statystykach. Mamy jeden z najwyższych wskaźników osób z cukrzyca typu 2, otyłych i z nadwagą, wciąż jesteśmy w czołówce społeczeństw spożywających za dużo cukrów i za mało się ruszających. Co gorsza na cukrzycę zaczynają chorować także dzieci i młodzież. Przeciętnie pochłaniamy dziennie ponad 25 łyżeczek cukru nie licząc cukrów ukrytych.

Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie ostrzegają , że liczba chorych na cukrzycę w Polsce będzie szybko rosnąć jeśli nie uda się powstrzymać epidemii otyłości. Prof. Mirosław Jarosz, dyrektor IŻŻ, alarmuje, że świadomość tego, iż otyłość jest głównym czynnikiem zachorowania na cukrzycę jest w naszym społeczeństwie zatrważająco niska.

W Polsce na cukrzycę chorują prawie 3 mln osób. Co gorsza milion osób nie ma świadomości swojej choroby. Cukrzyca długo bowiem nie daje żadnych objawów. 5 milionów ma stan przedcukrzycowy - który nie jest jeszcze, chorobą ale wymaga interwencji i konsultacji ze specjalistami - zmiany diety, zwiększenia aktywności fizycznej.

Niemal 350 mln. osób na całym świecie cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.

Rozróżniamy dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia

Czemu cukrzyca jest tak groźna ? Po pierwsze nie daje objawów. Po drugie przyczynia się do wielu innych przewlekłych chorób i powikłań - takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa, zawały serca, udary mózgu, amputacje kończyn, utrata wzroku.
Badanie grupy osób w wieku 70 -78 lat pokazało , że aż 1/2 kobiet i 2/3 mężczyzn w tym wieku dowiaduje się o swojej cukrzycy w momencie zawału kiedy po nim robione są im badania.

Jak wykryć cukrzycę? Wystarczy zwykłe badania krwi. Jeśli poziom glukozy we krwi na czczo przekroczy 126 mg/dl powinniśmy natychmiast udać się do specjalisty.

Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu, jeżeli będą ściśle kontrolować poziom cukru we krwi.